pic

Metody pracy.

Terapia Gestalt

Praktyka terapii Gestalt rozwinęła się jako synteza wielu podejść i koncepcji filozoficznych. Podwaliny to między innymi tradycyjna psychoanaliza, psychologia postaci, egzystencjalizm, holizm, buddyzm zen, psychodrama i teatr.

Zrozumienie człowieka w ujęciu Gestalt opiera się na zasadach:

 • Samoświadomości
 • Całościowości
 • Odpowiedzialności
 • Identyfikacji i zaspokajaniu potrzeb
 • Byciu w Tu i teraz
 • Figury i tła
 • Samoregulacji

Rdzeniem podejścia Gestalt jest relacja terapeutyczna oraz metoda zwiększania świadomości poprzez dialog. W ramach tej relacji terapeuta Gestalt zachęca klienta do wychodzenia poza własne ograniczenia i wprowadzanie do swojego życia nowych jakości.

“Dla podejścia Gestalt charakterystyczne jest przekonanie, że istoty ludzkie – nawet te znajdujące się w trudnej sytuacji – najlepiej będą się rozwijać i brać odpowiedzialność za własne życie, jeśli staną się bardziej świadome tego kim są, wraz ze wszystkimi swoimi potrzebami i pragnieniami , uczuciami i myślami, sprzecznościami i konfliktami , z tym co mówią i co robią. Tylko wtedy mogą się czuć odpowiedzialne za własne życie i dokonywać wyborów tak, by znaleźć najlepsze rozwiązanie swoich problemów.” (Pomoc Psychologiczna w ujęciu Gestalt, Warszawa 1999)

Jak to działa?

 • W naszym małżeństwie okres ciąży spowodował dużą zmianę w relacjach. Pojawiły się wzajemne pretensje i niechęć. Trudno było nam nawzajem się zrozumieć i miałem poczucie, że oddalamy się od siebie. Żona ze względów zdrowotnych musiała zrezygnować z pracy. Zarzucała mi, że ją zaniedbuję. Poczułem, że z tym co dzieje nie poradzimy sobie sami. Kilkanaście spotkań przed porodem pomogło nam oswoić się z nową sytuacją i mimo napięć znów czujemy się ze sobą blisko. Zamierzamy kontynuować spotkania po porodzie.
  — Anna i Paweł
 • Po kilku latach małżeństwa zdecydowaliśmy się mieć dziecko. Ciąża kojarzyła mi się z radosnym czasem oczekiwania na maleństwo. Jednak już w pierwszych miesiącach ciąży zaczęłam odczuwać duży lęk o zdrowie dziecka i bezpieczeństwo porodu. Nigdy wcześniej nie korzystałam z takiej pomocy, jednak w tak trudnym momencie wsparcie drugiej kobiety bardzo mi pomogło.
  — Agata i Marek
 • Po 24 latach małżeństwa dowiedziałam się, że jestem zdradzana. Był to dla mnie szok i zaskoczenie. Próbowałam poradzić sobie z problemem samodzielnie, jednak nie potrafiłam wybaczyć i wciąż tkwiłam w negatywnych uczuciach. Terapia dla nas była ostatnią szansą. Teraz wiem, że było warto. Uporaliśmy się z konsekwencjami zdrady i umocnieni weszliśmy w kolejny etap związku. Dziękujemy.
  — Karolina

Zgłoś się do nas

pic

Jak możemy Ci pomóc?

POZNAJMY SIĘ